Fyraftensmøde i Aarhus

29. september 2025 kl. 16:30 - 19:30


Den grønne mobilitetsplan for Aarhus

Det Kooperative Fællesråd i Århus, inviterer til et inspirerende fyraftensmøde, hvor vi sætter fokus på Den grønne mobilitetsplan og dens betydning for fremtidens bæredygtige transport i Aarhus.

Kom og hør om visionerne, få indblik i planens konkrete tiltag – og deltag i debatten. Du er velkommen til at tage en kollega eller ven med, I skal blot huske at tilmelde jer. 

Der vil blive serveret aftensmad, og det er derfor nødvendigt med tilmelding.
Oplys venligst ved tilmelding, om du / I ønsker at deltage i spisningen.

Program

16:30 - Velkomst ved formand for Det Kooperative Fællesråd i Århus v/ René Skau Björnsson
16:35 - 17:00 - Mobilitetsplan Aarhus - Tanker og visioner v/ rådmand for Teknik og Miljø Nicolaj Bang
17:00 - 18:00 - Grøn Mobilitetsplan - Hvad sker der frem mod 2030 v/ Afdelingsleder Morten Skou Nicolaisen
18:15 - Aftensmad i Raadhuscafeen

Tid & Sted

Mandag den 29. september 2025, kl. 16.30-19.30
Aarhus Rådhus, lokale 390

Deadline for tilmelding

Senest 20. september 2025 

Tilmelding Fyraftensmøde i Aarhus

 

Kommende arrangementer

Allerede nu kan du glæde dig til næste arrangement – Politisk formiddagscafé

Tema: Sociale klausuler og beskæftigelsesindsats med borgmester Anders Winnerskjold og chefredaktør for Århus Stiftstidende Jan Schoubye som moderator
Fredag den 31. oktober 2025, kl. 9.00 – 10.30 i Fællessalen, hos FH-Århus