Tirsdag den 26. maj 2020 kl. 10.00 er der årsmøde i Kooperationen.
I år er det Kulturhuset Union, i den gamle folkeskole på Nørre Allé 7 i København, der danner rammerne om årsmødet. Dagen starter i bygningen Alice, hvor vi bl.a. skal afholde generalforsamling, og fortsætter i lokalerne omkring Spiseriet Send Flere Krydderier, hvor vi bl.a. skal nyde en lækker frokost.
Tor Nørretranders, der for nyligt har skrevet bogen Samfundsglæde, holder et spændende oplæg om demokrati og fællesskab, der er temaerne for årets møde.
Der er planlagt kooperative gåture forskellige steder i København, og dagen igennem vil der være masser af muligheder for at møde kollegaer fra andre kooperative virksomheder.
Vi slutter årsmødet med en festlig middag i den gamle fragtmandshal H15, der ligger på Halmtorvet 15, og er en del af Københavns kreative boble, Kødbyen.
Kom til generalforsamling, lyt til de spændende oplæg, deltag i gruppearbejdet og vær en del af fællesskabet, hvis din virksomhed er medlem af Kooperationen.
Se hele programmet og meld dig til her.