Godmorgenmøde

26. marts 2026 kl. 09:00 - 09.45

 

Elever og lærlinge – hvad skal virksomheden være opmærksom på?

Vi inviterer til Godmorgenmøde i Kooperationens Personaleforum og denne gang sætter vi fokus på elever og lærlinge.

Uddannelse af elever og lærlinge er med til at sikre, at jeres virksomhed har kvalificerede medarbejdere i fremtiden. Det er dog vigtigt, at man har kendskab til en række forhold både forud for indgåelse af en uddannelsesaftale og under ansættelsen, herunder de centrale juridiske rammer i erhvervsuddannelsesloven og regler i overenskomster.

Vi giver overblik over:

  • De uddannelsesmæssige forpligtelser virksomheden påtager sig
  • God praksis, dokumentation og tidlig inddragelse ved udfordringer i uddannelsesforløbet
  • Regler og god praksis ved sygdom, barsel og fravær.
  • Uddannelsesaftalens uopsigelighed – hvad betyder det for virksomheden, og hvilke muligheder findes der for gensidig ophævelse og ensidig ophævelse

Godmorgenmødet afholdes som et live webinar og er en del af Kooperationens webinarserie, hvor vi én gang om måneden tager et relevant emne inden for personalejuraen op til en kort gennemgang.

Oplægget varer ca. 30 minutter, hvorefter der er tid til spørgsmål og erfaringsudveksling for dem, der ønsker det.

Deltagelse er gratis for Kooperationens medlemmer, tilmelding er nødvendig.

Tilmeld dig her

 BEMÆRK, AT DIN TILMELDING FØRST ER GENNEMFØRT, NÅR DU SER EN BEKRÆFTELSE PÅ SKRÆMEN

Godmorgenmøde marts 2026